Piyaz Antalya Usulü

piyaz antalya usulü Piyaz Antalya Usulü
Malzemeler:
1 su bardağı dolu dolu Kuru fasulye
1 Çay bardağı tahin
Zeytinyağı
1 yumurta
Sarımsak, pul biber, sirke, limon, tuz, maydanoz, közlenmiş sivri biber, domates, közlenmiş Kuru soğan.

Hazırlanışı:
Kuru fasulyeyi bir gece önce ılık suyla ıslatıyoruz.
Tarator için: 1 Çay bardağı tahini ,limon sıkarak ve az ılık su koyarak çatalla çırpıyoruz. Sarımsağımızı ezip üzerine ekliyoruz. Az zeytinyağıda ilave edip buzdolabına ağzı kapalı bir kapta kaldırıyoruz.
Kuru fasulyemizi süzüp 2 su bardağı Ilık su ilavesiyle pişiriyoruz.Burada! bütün bakliyat yemekleri için bir püf noktası vereceğim. Bir gece önceden ıslattığınız bakliyatlarda eğer sıcak suyla ıslatıldıysa pişirirken de sıcak su, eğer soğuk suyla ıslatıldıysa pişirirkende soğuk su kullanmalıyız. Böylece tersi su ile pişmesi zorlaşmıyacaktır.
Fasulyemize fazla su koymuyoruz. Bu suyuda Piyazımızda kullanıyoruz. Yumurtamızı haşlıyoruz. Maydanozumuzu ince ince doğruyoruz. domateslerimizin kabuklarını soyup küp küp doğruyoruz. Dolaba kaldırdığımız taratorumuzu çıkartıp pişen fasulyenin suyuyla biraz daha inceltiyoruz. Servis tabağımıza sıcak, sıcak kuru fasulyeyi alıp üzerine taratorumuzu döküyoruz. Yumurtamız , baharatlarımız ve domatesimizide ilave ediyoruz. Ilık ılık Yanına közlenmiş Sivri biber ve közlenmiş kuru soğanla servis yapıyoruz. İsteğe bağlı olarak üzerine sirke gezdirebilirsiniz. Cin biber turşusu çok yakışır. Tırnak pideside güzel olur.

1 comment to Piyaz Antalya Usulü

Yorum Yazınız