Sushi

sushi 300x225 Sushi

Malzemeler

4 kişi için

Bambu Servis
(Evde hazır bambu Amerikan servisiniz varsa, ki her yerden temin edebilirsiniz, yarısını ortadan keserek kullanabilirsiniz ya da Makro marketlerde sushi yapım seti adı altında, tüm malzemeyi paket olarak bulabiliyorsunuz.)
Pilav Tenceresi
Plastik Kap
Plastik Spatula

6 Adet Yosun Yaprağı (Nori)
350 gr. Calrose cinsi Pirinç (3 Su Bardağı)
700 ml. Su (3,5 Su Bardağı)
80 ml. Pirinç Sirkesi (8 Çorba Kaşığı)
30 gr. Şeker (4 Çorba Kaşığı)
3 gr. Tuz (1-2 Çay Kaşığı)
(Ağız tadınıza bağlı olarak, şeker ve tuz miktarlarını artırıp, azaltabilirsiniz.)
1 Adet Konserve Ton Balığı
(İyice yağı süzülmüş olacak)
400 gr. Somon Balığı
(1 parmak kalınlığında dilimlenmiş, eğer çiğ balık kullanmak istemiyorsanız, balığınızı tavada 1-2 dakika pişirip de kullanabilirsiniz.)
2 Adet Salatalık
(Salatalıkların iç çekirdeğini almadan, sadece kalınca dış yeşil kısımlarını alıyor ve ince uzun dilimliyoruz)
1 Adet Rendelenmiş Havuç
Wasabi (Japonların yeşil renkli acı hardalı)
Zencefil Turşusu
Soya Sosu
1 Kap Pirinç Sirkeli Su

Not: Sushi için tüm malzemeyi Makro marketlerden temin edebilirsiniz ya da sushi restoranlarından da çok rica edince satın alabiliyorsunuz, özellikle de Sushico’dan…

Hazırlanışı

Calrose cinsi pirinci iyice yıkadıktan sonra, tencereye koyup üzerine suyu ekliyoruz. Ocağımızın en küçük gözünde (genellikle çay demlediğimiz küçük göz), ilkönce harlı ateşte 10 dakika, sonra ateşi iyice kısarak 20 dakika daha pirinçler suyu çekene kadar pişiriyoruz. Arkasından 15 dakika da demlenmesi için bekletiyoruz, tüm işlem boyunca tencerenin kapağını hiç açmıyoruz bu yüzden, cam kapaklı bir tencere tercih ederseniz, pirinçlerin durumunu görebilirsiniz.

Bu arada, kapaklı bir kapta (herhangi bir kavanoz olabilir) sirke, şeker ve tuzu çalkalayarak karıştırıyoruz. (Şeker ve tuz taneleri artık görünmeyinceye kadar, kavanozu soldan sağa doğru çevirerek karıştırıyoruz.)
45 dakikanın sonunda pirincimiz hazır olunca, plastik bir kaba, yine plastik bir spatula yardımıyla pirinci aktarıyoruz ve üzerine sirkeli karışımı ekleyerek, pirinci karıştırıyor ve biraz soğumasını bekliyoruz.Tezgahımızın üzerine kesme tahtasını yerleştirip, bambu servisi üzerine seriyor ve 1 adet yosun yaprağı(nori) üzerine yerleştiriyoruz ve üst ve alt tarafı biraz boş kalacak şekilde pirinci yayıyoruz.

Pirincin baş tarafına, ince uzun dilimlediğimiz salatalıkların dış yeşil kısımlarından veya rendelenmiş havuçtan yerleştiriyor ve üzerine balık malzememizden koyduktan sonra, wasabi de sürerek, bambu servis yardımıyla, yosun yaprağını yuvarlayarak, tam bir rulo yapıyoruz.Rulonun pirinç koymadan bıraktığımız üst kısmını sirkeli su sürerek, rulomuzun yapışmasını sağlıyoruz.

Ayrıca, pirinçlerin elinize yapışmasını önlemek amacıyla da, sirkeli su hazırladığınız bir kaba elinizi sokup, işleme devam edebilirsiniz.
Sushileriniz hazır olduğunda, 6-8 parça olacak şekilde dilimleyin ve wasabi, zencefil turşusu ve soya sosu ile birlikte servis yapın.

Yorum Yazınız